Zákroky vedoucí k odstranění jizev se již staly nedílnou součástí moderní medicíny. Šrámy, které jsou důsledkem nějakého úrazu, nezbytného operačního zákroku nebo prodělané nemoci, trápí celou řadu lidí. Jen málokdo se s nimi smíří. Estetická medicína dnes bohudík nabízí hned několik ověřených a více méně bezbolestných metod a postupů, které si s tímto problémem dovedou poradit. Zajímá vás, kde lze takový zákrok podstoupit? A chcete vědět něco o metodách, pomocí kterých se můžete jizev zbavit?
Proč je odstranění jizev tak žádané?
Úplné odstranění nebo alespoň částečná korekce jizev, to jsou bezesporu zákroky, které specialisté estetické medicíny provádějí čím dál častěji. Není divu. Znáte snad někoho, kdo by nechtěl vypadat dobře? Představte si, že máte tvář posetou stopami po těžké formě akné nebo že jste utrpěli úraz, jehož pozůstatkem je velká a vystouplá jizva na krku nebo dokonce na vašem čele. Něco takového vám nejspíš na duševní rovnováze zrovna nepřidá. Díky moderním metodám však můžete celkem rychle získat své ztracené sebevědomí zpět. Řekněte, kdo by takové možnosti odolal? Přitažlivý vzhled je pro většinu lidí prostě důležitý.
Klinika nebo salon krásy?
Za zákrokem, který vám vrátí ztracenou krásu a příjemný pocit sebejistoty, nemusíte už dávno jezdit nikam daleko. V České republice je míst, kde vaše potíže dokáží vyřešit, naštěstí dostatek. Praha, Brno, Karlovy Vary, Plzeň nebo třeba Ostrava. Všude tam, ale i v řadě dalších českých a moravských měst najdete úzce specializované kliniky estetické medicíny či perfektně vybavené salony krásy. Ať už přijdete s jakýmkoliv problémem, obvykle narazíte na skutečné odborníky, kteří vás nejprve důkladně vyšetří a teprve na základě stanovené diagnózy doporučí konkrétní postup. Vybraná metoda zpravidla závisí na několika faktorech. Jedním ze základních je přitom druh jizvy, kterou si chcete nechat odstranit.
Jizva hypertrofická, hypotrofická a keloidní
Jizvy lze dělit přinejmenším do tří základních skupin a to především na základě toho, jak zhruba vypadají. Každý druh přitom může vyžadovat jinou metodu korekce. Některých se zbavíte snadno, jiné vám dají docela zabrat. Existují samozřejmě i takové, jejichž eliminace je mimořádně náročná. Běžně jsou odborníky rozlišovány následujícím způsobem:
- HYPERTROFICKÉ – jsou vystouplé, ale nepřesahují původní ránu. Ta obvykle vznikla buď operačním zákrokem, nebo nějakým zraněním.
- KELOIDNÍ – jsou rovněž vystouplé, ale původní zranění přesahují. Jsou vlastně následkem zbujení vaziva jizev hypertrofických a jsou tedy mnohem více patrné.
- HYPOTROFICKÉ – vznikají nejčastěji po akné, po neštovicích nebo třeba po odstranění znaménka a jsou naopak vpadlé, čili vytvářejí jakousi jamku.
Která metoda je nejlepší?
Péče o zdraví a o vzhled je v každém případě rozumná věc. S ohledem na to je zřejmé, že se zanedbání některých ran rozhodně nemusí vyplatit. Pokud jde o jednotlivé metody používané k odstranění jizev, nelze říct, že by některá z nich byla zcela bezkonkurenčně nejlepší. Jak už jsme zmínili, často jde jednoduše o to, že se jeden postup v konkrétním případě hodí lépe než jiný. Některé metody jsou však přece jen aplikovány častěji než jiné. A to buď z důvodu vyšší efektivity, nebo díky příznivější ceně. Co vám v salonu krásy, případně na klinice estetické medicíny mohou nabídnout?
- VYŘÍZNUTÍ
- PEELING
- DERMABRAZI
- LASER
Vyříznutí neboli excize
Excizi lze uskutečnit u jizev hypertrofických nebo keloidních. Zákrok je samozřejmě prováděn pod umrtvením, takže jediná bolest, kterou můžete pocítit, bude při následném hojení. Bude však nejspíš pouze mírná a lze ji ještě zmenšit používáním speciálních krémů, které přispívají k lepší rekonvalescenci rány. Vyříznutí je léty prověřený a efektivní postup, kterého se není třeba obávat.
Peeling nebo dermabraze?
Peeling spočívá v postupném ohlazení vystouplé kůže aplikací speciálního roztoku ovocných kyselin. Pro příliš vystouplé jizvy (zejména keloidní) se nehodí. Je to opět takřka bezbolestné. Další možností je dermabraze neboli obrušování přebytečné kůže vysokorychlostní frézkou. Výsledek je zpravidla podobný běžné odřenině, která se v řádu týdnů zhojí a vybledne a to za pomoci hojivých mastí. Bolest je snesitelná a podobně jako v předchozím případě se není čeho bát.
Laser je velice efektivní
Laser lze považovat za jednu z nejefektivnějších a také nejžádanějších možností. Laserů existuje několik druhů a každý z nich má svůj specifický účel. Například „biostimulační“ laser zlepšuje prokrvení tkáně. Díky tomu je urychleno hojení rány vzniklé třeba po chirurgickém zákroku. Ke vzniku příliš patrné jizvy tak nemusí vůbec dojít. Jde tedy spíše o prevenci. Terapeutický laser je naproti tomu používán v situacích, kdy už se jizva vytvoří a je nutné ji zářením pozvolna vyhladit. Na bolest v obou případech zapomeňte.
Bojíte se, že na to nebudete mít?
Řeč je o financích, nikoliv o odvaze. Obavy z bolestivosti jednotlivých metod používaných ke korekci jizev totiž rozhodně nejsou namístě. A peníze? Jak hluboko do kapsy budete nuceni sáhnout, záleží na celé řadě okolností. Velikostí rány počínaje, přes zvolenou metodu až po výběr kliniky, na které vám s vaším problémem pomohou. Na drobou jizvičku vám může stačit klidně tisíc korun. Úplné odstranění rozsáhlejších stop po nemoci či úrazu, které si vyžádá větší počet zákroků, bude samozřejmě finančně náročnější. Přesto se nejedná o částky, které by si většina z nás nemohla dovolit. A co je ještě důležitější? Znovunabytý pocit sebevědomí, který je bez nadsázky „k nezaplacení“.
Nevěříte? Zeptejte se někoho, kdo se svých šrámů po dlouhém trápení zbavil, a uvidíte, co vám odpoví! Nebo si myslíte, že je třeba se zjizvenou tváří život kdovíjak příjemný?