Nadměrné padání vlasů je problém, který trápí muže i ženy po celém světě bez ohledu na věk. Pokud u sebe pozorujete, že při česání nebo po koupeli zůstává ve vašem hřebeni či vaně plno vlasů a celkově vaše kštice řídne, pak je třeba se zamyslet, zda vás nedostihla androgenní alopecie. Abychom vás na takovou situaci připravili, přinášíme vám podrobné informace o tom, jak s touto poruchou bojovat. Dočtete se, co ji způsobuje a jak poznat, zda je vypadávání vlasů ještě přirozené a kdy už se jedná o problém. Kromě toho zjistíte, jak je možné podpořit růst vlasů doma a co obnáší profesionální léčba.

 

Padání vlasů může být důsledkem hormonálních změn

Až u 90 % mužů a žen, kteří trpí nadměrnou ztrátou vlasů, je na vině tzv. androgenní alopecie. Jedná se o dědičnou poruchu, kterou způsobuje vysoká citlivost vlasových folikul na androgeny, což jsou mužské pohlavní hormony. Tyto folikuly si lze představit jako váčky umístěné v pokožce hlavy, z nichž vlasy vyrůstají a je v nich umístěna vlasová cibulka. Androgenní alopecie se u žen projevuje nejčastěji po menopauze kvůli hormonálním změnám, a to buď celkovým řídnutím vlasů po celé hlavě, nebo v oblasti pěšinky. U mužů se se vyznačuje vznikem holého “kolečka” na temeni hlavy a ustupujícím čelem nebo kouty.

 

Co je ještě přirozené a co už značí problém

Denně člověku vypadne v průměru 30 – 80 vlasů. Toto množství je zcela přirozené a neznačí žádný problém. Není tedy potřeba se děsit, když při ranní úpravě v koupelně máte několik vlasů v umyvadle. Přesný počet vypadaných vlasů se však těžko spočítá, a proto se zaměřte spíše na pozorování. Pokud si všimnete, že vám kštice řídne, pokožka hlavy prosvítá, objevují se drobné lysinky, na oblečení nebo ráno na polštáři máte opravdu velké množství spadaných vlasů, pak je něco v nepořádku a nejlépe uděláte, když se poradíte s odborníkem. Někdy stačí pouze změnit životosprávu, upravit jídelníček a zbavit se stresu, avšak v případě dědičné androgenní alopecie pomůže jen profesionální péče.

 

Domácí kúry proti nadměrnému vypadávání vlasů

Aby jste snížili pravděpodobnost toho, že se u vás problém s extrémním padáním vlasů vyskytne, musíte o svou hřívu správně pečovat. Ačkoliv geny nijak obejít nelze, můžete se zaměřit alespoň na prevenci, kterou je správná výživa vlasové pokožky. K tomu, abyste docílili silných a zdravých pramenů, vám pomůžou domácí kúry připravené dle rad našich babiček.

 

1.Odvar z rozmarýnu – do vroucí vody přidejte pár větviček rozmarýnu, zhruba 5 minut povařte a sceďte do mísy. Tento odvar nanášejte po každém mytí vlasů na pokožku hlavy. Rozmarýn vám pomůže s bojem proti lupům a přidáte-li k tomu masáž hlavy, dojde ke stimulaci krevního oběhu, čímž se zlepší růst vlasů.

 

2.Olejová kúra – olivový olej je skvělým pomocníkem nejen v kuchyni, ale také v koupelně. Naneste na vlasy alespoň dvakrát týdně dvě až tři lžíce olivového oleje, nechte zhruba hodinu působit a potom důkladně umyjte šetrným šamponem a teplou vodou. Díky obsahu vitamínů A, D a E budou vaše dobře vyživené a hydratované.

 

Profesionální řešení alopecie

Pakliže jste již v méně či více pokročilé fázi plešatění, a rádi byste získali svou kštici zpět, nabízí se návštěva kliniky estetické medicíny, kde váš problém elegantně vyřeší. Nejmodernější metodou zahušťování vlasů je v současnosti transplantace vlasových folikulů, jež se provádí v lokální anestezii. Po konzultaci s lékařem stanovíte oblast na vaší hlavě, z níž bude odebrán štěp. V místě odběru by měly být vlasy nejhustší a nejkvalitnější. Odebrané folikuly se potom pomocí speciální techniky transplantují do místa, které je postižené lysinou. Zákrok je bezbolestný a celkový doba rekonvalescence trvá jen několik dní.

 

A to jsou ve zkratce ty nejdůležitější informace o nadměrném vypadávání vlasů a možném řešení problému. V tomto článku jste dozvěděli, co je nejčastější příčinou plešatění a jak za pomoci vhodné domácí péče vyživit pokožku hlavy a posílit vlasová vlákna. Kromě toho jste se dozvěděli, že potíže s alopecií lze snadno a bezbolestně vyřešit na klinice estetické medicíny. Pokud jste u sebe zaznamenali výraznou ztrátu vlasů, objednejte se rovnou na konzultaci.

A jakou zkušenost s plešatěním máte vy? Používáte speciální přípravky a techniky, abyste se alopecii vyhnuli nebo necháváte vše na přírodě a je vám vcelku jedno, jestli budete mít bujnou kštici nebo holou hlavu? Dejte nám v komentářích vědět, jaký je váš názor na plešatění u žen i mužů, moc nás to zajímá!

Vojtěch Bartík