O novostavby v Praze je takový zájem, že je nadpoloviční většina všech rezidenčních projektů rozebrána už v předprodejích. Už tak dosti vysokou poptávku po nemovitostech v naší metropoli ještě přiživila „covidová“ krize, v jejímž důsledku se řada lidí doslova vrhla na realitní trh s cílem co nejbezpečněji investovat svoje peníze. V turbulentních časech provázených vysokou inflací je takové jednání jistě pochopitelné. Nemovitosti jsou zkrátka považovány za „sázku na jistotu“. Tento typ investiční poptávky však poměrně zásadním způsobem přispívá k už tak dosti citelnému cenovému růstu, který je navíc dlouhé roky popoháněn celkovým nedostatkem volných bytů. Dostupnost bydlení v našem hlavním městě, potažmo v celé České republice, se stává stále palčivějším problémem. Co s tím? Existuje nějaké rozumné řešení?
Novostaveb v Praze meziročně ubylo o 40 %
Možná jste právě v situaci, kdy hledáte v Praze byt ke koupi a podobně jako řada dalších zájemců hodláte dát přednost novostavbě. Za normálních okolností by šlo jistě o rozumnou volbu. Naše metropole je vcelku příjemným a velmi vyhledávaným místem k životu a nový byt má ve srovnání se starší zástavbou obvykle dosti výhod. Počínaje moderními materiály, které jsou dnes při realizaci developerských projektů samozřejmostí a konče nízkou energetickou náročností, důležitou zejména s ohledem na zdražující elektřinu a plyn. Bohužel se však nenacházíme v „normálních“, či chcete-li stabilních časech. Vlivem krize způsobené pandemií nemoci COVID-19 totiž došlo jak k nárůstu poptávky, tak k poklesu výstavby. Ve srovnání s loňskem najdete v nabídce developerů a realitních kanceláří zhruba o 40 % méně nových bytů. Rezidenční projekty doslova mizí prodávajícím pod rukama. Co na to ceny? Samozřejmě rostou a to už devátým rokem po sobě!
3 000 nových bytů
Přestože je nabídka výrazně skromnější, než by vzhledem k zájmu potenciálních kupců bylo potřeba, neznamená to, že se pro vás v naší metropoli nějaká zajímavá novostavba nenajde. Aktuálně jich jsou k dispozici přibližně 3 000 a to v desítkách rezidenčních projektů. Alespoň některé z nich tu můžeme jmenovat. Znáte to v Dejvicích? Příjemná čtvrť, která láká čím dál více lidí, a ti potřebují někde bydlet. Téměř osm desítek nových bytů jim už brzy bude k dispozici ve třech moderních budovách, které ponesou jméno Rezidence na Julisce. Třeba si vyberete právě tam. A co takový Smíchov, který už několik let prochází nebývalou proměnou? Rezidenční projekt nazvaný „MyMozart“ zde nejpozději v roce 2023 přivítá své první obyvatele. Nabídne jim 145 bytových jednotek. Jedna z nich by možná mohla být i vaše. A jsou tu ještě další příležitosti. Rezidenční projekt Zahálka v Modřanech, Rodinné domy Braník nebo několik bytů „Na Viktorce“ v lokalitě Žižkova.
Cenový růst je bohužel enormní
Cestu k vlastnímu bydlení v některé z pražských novostaveb vám kromě slabší nabídky může zkomplikovat také nedostatek finančních prostředků. Určitě jste zaznamenali, jakých obrátek v posledních letech nabralo zdražování rezidenčních nemovitostí. Ceny bytů v naší metropoli jen od roku 2014 stouply v průměru o těžko uvěřitelných 90 %. Kolik dnes zaplatíte za nové 1+kk o podlahové ploše 30 m2, na to se můžete podívat v tabulce. Pro kupujícího to nijak příjemný pohled není.
Průměrná cena novostavby v Praze (30 m2 – 06/2021)
Městská část | Cena (v Kč za 30 m2) | Městská část | Cena (v Kč za 30 m2) |
Praha 1 | 6 100 000 | Praha 5 | 3 800 000 |
Praha 2 | 5 075 000 | Praha 6 | 4 035 000 |
Praha 3 | 3 700 000 | Praha 7 | 3 530 000 |
Jedině urychlit výstavbu, nic jiného nepomůže!
Nemusíte být právě ekonom nebo realitní odborník, aby vás napadlo, že by bydlení nemuselo být zdaleka tak drahé, kdyby se podstatně více stavělo. Zní to logicky a v podobném duchu se také vyjadřuje většina developerů. Prahy se potřeba intenzivnějšího budování týká obzvláště a to jak z důvodu masivního přílivu nových obyvatel, tak s ohledem na atraktivitu, kterou má naše hlavní město v očích realitních investorů. Poptávka zde zřejmě bude vždy velice vysoká. Přestože se vlivem nové výstavby tvář naší metropole výrazně mění, množství nových rezidenčních projektů je bohužel stále nedostatečné. Stavaři se totiž potýkají hned s několika problémy najednou. Raketový růst cen materiálů, nedostatek pracovních sil i rostoucí mzdové náklady, to vše jsou jistě nepříjemné komplikace. Nicméně nefunkčnost stavebního zákona a s ní spojená délka povolovacích procesů brzdí budování bytů bezpochyby nejvíce. A řešení?
Stavební zákon a velká očekávání
Řešení situace by mohla přinést nedávno schválená novela stavebního zákona. Je sice faktem, že nese silný rukopis developerů a jistě i proto je některými odborníky a rovněž částí veřejnosti tolik kritizována. To však automaticky neznamená, že nemůže fungovat. A přestože nelze všechny připomínky a výtky šmahem odmítnout, bylo by možná nejlepší počkat, jak se nová pravidla projeví v praxi. Zákon vstoupí v platnost až v roce 2023 a nějaký čas také potrvá, než zjistíme, zda může být v aktuální podobě skutečným přínosem a změnit celý proces realizace bytových projektů k lepšímu. Bude se snadněji a tedy i více stavět? A poznáme to také na ceně bytů?
Co myslíte, může být v nejbližších letech bydlení levnější nebo nám nepomůže ani sebelepší zákon?