Hledáte solidní pronájem bytu v Olomouci? Pak jsou následující řádky určeny právě vám! V tomto článku zjistíte, jaké výhody přináší bydlení v centru města a jaké na jeho okraji. Dozvíte, s čím je potřeba počítat v případě, že si pronajmete byt ve starší zástavbě, a na co se v takovém případě doptat na prohlídce. Pokud jste stále ještě ve fázi shánění pronájmu a chcete se dozvědět více, pak se pusťte do čtení.

 

Pronájem bytu Olomouc – městské centrum: výhody a nevýhody

Bydlet v centru Olomouce může být velmi pohodlné, ale zároveň nemusí vyhovovat každému. K historickému jádru města bezesporu patří bujaré veselí na festivalech, rámus z rušných silnic a množství podnapilých návštěvníků místních, často do pozdních nočních hodin otevřených, podniků. Kromě hluku je nutné počítat také s davy, které každé ráno proudí městem do škol a do práce, a také s mnohdy přeplněnou městskou hromadnou dopravou.

Aby zde ale nebyla pouze negativa, centrum Olomouce nabízí také řadu výhod pro své obyvatele:

  • Velké množství obchodů
  • Blízkost škol, úřadů a lékařských zařízení
  • Bohatý kulturní život
  • Široké možnosti sportovního vyžití

Někomu ruch ulice zkrátka nevadí, a naopak rád využije všechny výhody bydlení v jádru města. A právě pro takové lidi je život v centru Olomouce dobrou volbou.

 

Proč žít na okraji města

Pro mnoho lidí je život v centru města náročný, proto se v posledních letech zvyšuje poptávka po bytech na periferiích. Bydlení na kraji města neznamená odříznutí od civilizace a dlouhé cesty za školou a obchody. Naopak, v případě větších obcí disponují jejich krajní části potřebnou občanskou vybaveností a kvalitní infrastrukturou. Navíc zde mají lidé blíž k přírodě a celkově atmosféra působí více venkovsky. To ocení hlavně rodiny s dětmi, které si díky lokalitě mohou hrát bezstarostně venku, aniž by je ohrožoval velký provoz či davy lidí.

 

Bohatá nabídka developerských projektů

V Olomouci bylo za posledních pár let vybudováno několik nových bytových domů. Developerské společnosti se už nevěnují jen stavbě zcela nových rezidencí, ale čím dál tím častěji je možné setkat se s projekty, jejichž cílem je měnit staré průmyslové, zemědělské či jinak využívané budovy na obytné domy. Toto je skvělá příležitost pro investory, díky kterým je v nabídce poměrně velké množství úplně nových bytů k pronájmu.

 

Co čekat od staré zástavby

Než podepíšete nájemní smlouvu, rozmyslete si pořádně, zda chcete žít ve starém domě. Nemusí se vždy jednat o nevýhodné bydlení. Ve starších zástavbách není většinou tak vysoký nájem a život zde může být i tak dost pohodlný. Je však nutné uvědomit si několik věcí:

  • Vyšší náklady na energie – starší domy mají často ve špatném stavu okna, vlhké zdi a chybějící zateplení
  • Nevyhovující stav rozvodu sítí – může se snadno stát, že bude potřeba zásahu elektrikáře nebo jiného řemeslníka
  • Celkově zastaralé vybavení, do něhož bude časem potřeba investovat – kuchyňská linka, vana nebo sprchový kout, záchod, atd

Nezapomeňte se na prohlídce vždy zeptat, v jakém stavu jsou rozvody elektřiny a potrubí, a kdo bude financovat případné opravy, zda nájemce nebo nájemník.

 

Skvělé! Došli jste na konec článku, a to znamená, že už víte, jak si nastavit priority, abyste při volbě pronájmu v Olomouci nešlápli vedle. Dozvěděli jste se, jak se bydlí v centru města a seznámili jste se také s výhodami života na periferii. Nyní už si stačí jen připravit otázky, zavolat makléři a domluvit si prohlídky.

A jaký druh bydlení upřednostňujete vy? Líbí se vám moderní rezidenční sídla, nebo byste raději bydleli na kraji města a užívali si velké množství zeleně? Tak či tak, neváhejte nám napsat svůj názor do komentářů.

Vojtěch Bartík