Máte zájem o novou kancelář v Praze? Pronájem nebytových prostor vás může vyjít draho. Pokud výběr uspěcháte, zaplatíte na nájemném zbytečně víc a můžete čelit i dalším nepříjemnostem. V našem článku vám poradíme, na co byste si měli dát pozor, abyste byli v novém pronájmu spokojení. Přidáme i pár užitečných tipů a rad, díky kterým pro vás bude celý proces hledání mnohem snazší.

Pronájem nebytových prostor aneb krok za krokem k perfektní kanceláři

Hledání nových prostor pro podnikání se může velmi snadno změnit v horor s doslova tragickým koncem. Nebojte se, ve vašem případě tomu tak nebude, protože se budete řídit základními pravidly, která jsme pro vás popsali níže:

  1. Lokalita úzce souvisí s cenou. Čím blíže je kancelář centru města, tím zaplatíte více. Toto železné pravidlo platí až na pár výjimek všude, ne jen v hlavním městě. Představa, že vaše firma sídlí v centru Prahy, je jistě neskutečně lákavá. Skvělá adresa zvyšuje prestiž vašeho podnikání. Pokud máte takový obrat, který vám nadstandardní nájem umožní, nemáte problém. V případě, že vaše měsíční příjmy nejsou stabilní, neriskujte a raději si vyberte pěkné kanceláře na okraji města. Nejsou sice tak prestižní, ale nehrozí vám, že byste se museli po roce vystěhovat. Vždy si předem ověřte, jaká je průměrná tržní cena nájmů v dané lokalitě.
  2. Důkladně si prověřte pronajímatele. Ideální je pronajímatel, který má s tímto typem pronájmů bohaté zkušenosti. Vyžádejte si nebo si samostatně dohledejte reference bývalých nájemníků. Podvodníci se nesnaží okrást pouze zájemce o pronájem bytu. Stejně snadno můžete naletět i při hledání pronájmu nebytových prostor. Pozor si dejte především na extrémně výhodné nabidky a nutnost zaplatit tučné zálohy bez náležitých smluv.
  3. Kancelář vás nadchla? Cena je příznivá a pronajímatel se zdá také zcela v pořádku? To je skvělé, ale hlavně samou radostí nepodepište nevýhodnou nájemní smlouvu! Právní úprava pronájmu pro podnikání se od toho tradičního liší. Týká se to například výpovědní doby a dalších práv a povinností pronajímatele i nájemce, ale také práva vyvěsit firemní štít, logo a návěstí. Smlouvu si velmi dobře prostudujte, případně ji nechte prostudovat vaším právním zástupcem.

Poptávka po kancelářích klesla. Co to pro vás znamená?

Pandemie koronaviru provedla v pracovním prostředí malou revoluci. Dříve zatracované home office, které bylo zaměstnavateli i zaměstnanci vnímáno spíše jako nutné zlo, se stalo ze dne na den naprostou nutností a o pár měsíců později už je home office vnímáno diametrálně odlišně. A co víc, některým firmám se natolik zalíbilo, že u tohoto modelu zůstanou i po skončení pandemie. Firmy ušetří nezanedbatelné náklady za pronájem, provoz i kancelářskou techniku, které mohou investovat do rozvoje nebo zaměstnanců. Produktivita zaměstnanců na home office překvapivě neklesla nijak dramaticky takže, proč u toho nezůstat?

Platí to samozřejmě jen pro vybrané obory, ale i tak trh zaznamenal pokles zájemců o pronájmy kancelářských prostor. Pro vás to znamená jediné, máte menší konkurenci, takže větší šanci získat kancelář, která přesně odpovídá vašim představám. Není také vyloučené, že budete platit nižší nájem, než bylo pro danou lokalitu obvyklé.

Nedělejte žádná unáhlená rozhodnutí

Vaším cílem je najít místo, kde budete moct nerušeně podnikat ideálně několik let.

Časté stěhování nesvědčí image vaší společnosti.

Nepodceňujte výběr kancelářských prostor a svědomitě si pohlídejte všechny právní náležitosti.

Jak se vám hledala nová kancelář v covidových časech? Myslíte si, že vám nastalá změna spíše pomohla, nebo naopak uškodila? Zaznamenali jste snížení cen nájmů?

Vojtěch Bartík