Nabízet pronájem bytu v Hodoníně pro vás může být skvělým zdrojem příjmů. Nicméně narazit na špatného nájemníka vám přinese víc starostí než zisků. Jak tedy najít někoho, kdo bude spolehlivě platit, o byt se postará a nevyvolá zbytečné problémy? Pojďme si říct, co je možné udělat pro to, abyste našli ideálního nájemníka.

 

Na co si dát pozor při výběru nájemníka?

První dojem je důležitý, ale nenechte se jím zmást. Spolehlivého nájemníka nepoznáte jen podle toho, jak se chová při prohlídce bytu nebo jak upravený se zdá být. Je potřeba jít trochu hlouběji a podívat se na další rysy, které vám odhalí více o jeho spolehlivosti. Jaké to jsou?

Způsob komunikace

Jak nájemník reaguje při domlouvání prohlídky, při otázkách týkajících se nájmu nebo při vyjednávání smluvních podmínek? Pokud reaguje rychle, srozumitelně a jeho odpovědi jsou konkrétní, jde o dobré znamení. 

Naopak vágní odpovědi, vymlouvání se, zdržování nebo neochota jednat jsou varovným příznakem budoucích problémů. Takový nájemník může být nepořádný, nezodpovědný, nebo se na něj nedá spoléhat při řešení záležitostí souvisejících s bydlením.

Pracovní a finanční stabilita

Stabilita zaměstnání je dobrým indikátorem spolehlivého nájemníka. Jestliže má nájemce dlouhodobé zaměstnání, je velká šance, že bude schopen pravidelně platit nájemné. Pravidelný příjem znamená, že nájemník nezůstane bez prostředků a vy se nebudete muset starat o to, jestli dostanete každý měsíc peníze na účet. Můžete se ho rovnou zeptat, kde pracuje, zda má smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, a jak dlouho v dané práci působí.

Pokud má nájemník stálou práci, je zároveň pravděpodobnější, že se bude zdržovat v jedné lokalitě a nebude se zase brzy stěhovat. Nestabilní zaměstnání nebo příliš časté změny práce mohou být varovným signálem, že nájemník nebude v bytě dlouho nebo že může mít problémy s placením.

Důvěryhodnost a osobní přístup

Jak ochotně nájemník sdílí své osobní informace a doklady, které jsou nezbytné pro podepsání nájemní smlouvy? Jestliže cítíte, že něco tají nebo se zbytečně vyhýbá poskytování základních informací, měli byste zbystřit. Spolehlivý nájemník nemá důvod skrývat důležité informace (občanský průkaz, pracovní smlouva nebo výpis z banky). Pokud se vám něco zdá podezřelé, raději se poohlédněte po někom jiném.

 

Jak prověřit bonitu nájemce?

 

Řekněme, že už máte několik kandidátů, kteří vypadají slibně. Jak ale zjistit, zda budou opravdu dobrými nájemníky? Je čas jít ještě o krok dál a prověřit jejich finanční situaci a platební historii. Tímto způsobem můžete předejít budoucím problémům.

Kontrola platební historie

Má váš budoucí nájemník nějaké dluhy? To je důležitá otázka, na kterou si musíte odpovědět. Existují registry dlužníků (například centrální registr dlužníků ČR), do kterých máte volný přístup. 

Můžete tak zjistit, zda má nájemník nějaké nesplacené závazky nebo problémy s placením. Není to sice dvakrát příjemné, ale pokud chcete jakékoliv potenciální problémy s pronájmem minimalizovat, je tato kontrola naprosto na místě. Může vám ušetřit mnoho nervů a peněz.

Reference od předchozích pronajímatelů

Jestli měl nájemník dobré vztahy se svými předchozími pronajímateli, máte velkou šanci, že to bude fungovat i u vás. Nebojte se zavolat jeho minulým pronajímatelům a zeptat se na zkušenosti. Jak nájemník platil? Jak se choval k bytu? Způsoboval nějaké problémy, nebo naopak byt udržoval v dobrém stavu? Taková reference může být k nezaplacení, protože vám umožní zjistit, jak se váš potenciální nájemník chová v praxi.

Právní zajištění a smlouva

Písemná smlouva vám poskytne právní jistotu a jasně vymezí podmínky pronájmu. Mnozí pronajímatelé stále pronajímají jen na “dobré slovo” v domnění, že to ušetří čas a peníze, nicméně takový přístup je značně riskantní. 

Bez smlouvy nemáte žádný právní nástroj, kterým byste mohli nájemníka nutit k placení nebo k dodržování pravidel pronájmu. Smlouva by měla zahrnovat všechny náležitosti, včetně výše nájmu, délky nájmu, podmínky výpovědi, ale také sankce za pozdní platby nebo poškození majetku.

 

Rizika pronajímání bez smlouvy

Někteří nájemníci mohou mít zájem o pronájem bez smlouvy, aby si ušetřili papírování a omezili své povinnosti. Ale pro vás jako pronajímatele to znamená velké riziko. Pokud se rozhodnete pronajímat byt bez písemné smlouvy, musíte počítat i s řadou rizik.

Právní nejistoty a nemožnost vymáhat nároky

Bez písemné smlouvy nemáte žádné právní zajištění. Ba dokonce se proto můžete ocitnout i v hledáčku finančního úřadu.

Pokud navíc nájemník přestane platit nájem, nebudete mít žádný doklad, který byste mohli předložit při vymáhání dluhu. V případě sporu o poškození bytu nebude žádný záznam o tom, v jakém stavu byl byt předán. To vás může dostat do velmi komplikované situace, kdy budete muset nést veškeré náklady sami.

Smlouva vám dává možnost uplatnit své nároky, pokud nájemník poruší podmínky. Představte si, že vám nájemník zničí vybavení bytu a odmítá zaplatit opravy. Bez smlouvy neexistuje žádný právní rámec, který by vám umožnil situaci vyřešit u soudu. Ochrana, kterou smlouva poskytuje, je tak naprostou nutností. 

 

Jak uzavřít dobrý nájemní vztah?

Jestliže jste prošli výběrovým procesem a našli nájemníka, se kterým jste spokojeni, stále ještě není hotovo. Dále se ujistěte, že obě strany rozumí podmínkám smlouvy a že jsou jasně nastaveny všechny zásady, podle kterých se bude nájemní vztah řídit, aby hned zpočátku nedocházelo k žádným nedorozuměním.

Pokud se vyskytnou nějaké problémy, pokuste se je řešit rychle a efektivně. Nájemník, který cítí, že se o něj staráte a reagujete na jeho potřeby, bude tím spíše plnit své povinnosti vůči vám a vašemu bytu.

Některé další tipy na bezpečný pronájem bytu najdete ještě v tomto článku.

Vojtěch Bartík