Vánoční LED dekorace jsou téměř samozřejmou součástí sváteční výzdoby celé řady českých domácností. Lidé jimi zkrášlují své příbytky stále častěji a není divu. Kdo by také odolal? Zářící hvězdy a rozmanité figurky, nádherné svítící koule, lucerny či miniaturní vánoční stromky. Světelné řetězy a svícny. Vše, na co si jen vzpomenete. Sortiment e-shopů a kamenných obchodů je velice pestrý a spolu s tím, jak těmto dekoracím lidé postupně přicházejí na chuť, se navíc neustále rozšiřuje. Kromě toho, že je takováto „LED výzdoba“ zpravidla mimořádně efektní a skvěle umocňuje sváteční atmosféru, která v našich domovech vždy před koncem roku panuje, má i další, nezanedbatelnou přednost.

Tušíte, o jaké přednosti je řeč? A víte, po jakých výrobcích sáhnout, abyste s nimi byli maximálně spokojeni? Ne? Tak se na to podíváme!

Vánoční LED dekorace do každého domova?

Myslíte, že se vánoční dekorace vylepšené LED osvětlením dříve či později zabydlí téměř ve všech tuzemských domácnostech? Že jimi bude vyzdoben v podstatě každý byt či dům a že se nakonec nenajde nikdo, kdo by půvabu svítících kouliček, zvonků a pohádkových postav dokázal odolat? Pak je téměř jisté, že jste si zářící ozdoby zamilovali a advent si bez nich už zřejmě nedovedete představit. A přestože se na tom, že mají rozmanité svítící dekorace své nezaměnitelné kouzlo, asi nakonec shodne většina z nás, jistě se najdou jedinci, kteří dají přednost něčemu tradičnějšímu. Stromek „obléknou“ do slaměných ozdob, rozsvítí ho klasickými svíčkami a na stůl dají betlém s jesličkami a spoustou více či méně roztomilých postaviček. Nakonec, proč ne? Každý ať si svůj domov o svátcích vylepší po svém.

Vy však zřejmě na zářící a blikající sváteční výzdobu nedáte dopustit. Anebo je to snad letos poprvé, co jste se rozhodli, že si domů pořídíte vánoční řetěz plný LED diod? Je to prvně, kdy si chcete vchod nazdobit zářivými rampouchy a na stůl do kuchyně hodláte postavit svítícího sněhuláka? Možností máte každopádně více než dost. Uvidíte!

Tradice s nádechem moderní doby

Každé dítě v našich krajích dobře ví, že Vánoce obvykle stojí za to, aby se na ně člověk těšil. A zdaleka nejde jenom o dárky. I když je asi fakt, že v očích našich ratolestí jsou pestrobarevné balíčky plné hraček a dalších překvapení zdaleka nejdůležitější. Existují však i jiné tradice, a není jich málo, které spolehlivě navodí sváteční atmosféru. Jednou z nich je výzdoba celé domácnosti. A jak už jsme řekli, pojmout ji lze nejrůznějšími způsoby. Poněkud archaicky nebo třeba tak, jak to dělávali naši rodiče. Anebo zkombinovat staré a osvědčené zvyky s něčím, co je nade vši pochybnost moderní. A věřte, že tradiční výzdobou s nádechem moderní doby rozhodně nic nezkazíte. Spíše naopak! Klasické dekorace, jejichž společným prvkem je LED světlo, jsou zkrátka skvělou volbou. 

Sklo, keramiku nebo snad raději vosk?

Chcete si Vánoce zpříjemnit tím, že do svého příbytku vnesete více světla? Máte však obavy, že vás svítící ozdoby, bude-li jich hodně, mohou přijít draho? Bojíte se zbytečně. Jednou z hlavních předností LED dekorací je totiž nízká energetická náročnost, takže vás účty za elektřinu rozhodně nezaskočí! Na vánočním osvětlení zkrátka nebudete muset šetřit! A dokonce ani pořízení samotných ozdob není nijak finančně náročné. Navíc vás určitě potěší i fakt, že je z čeho vybírat! Než ale začnete přemítat nad tím, zda by se vám více zamlouval svítící skřítek nebo snad zářící lucerna, zvažte, z jakého materiálu by nová ozdoba měla být. LED dekorace lze totiž volit také na základě použitého materiálu. Nejčastěji jsou:

  • Skleněné
  • Keramické
  • Voskové
  • Kombinované

Při výběru lze navíc zohlednit i to, jakým způsobem jsou napájeny energií a tak můžete sáhnout po dekoracích, které jsou:

  • Na baterie
  • S napájecím zdrojem

Světelný řetěz, vánoční hvězdu anebo andělíčka?

Jistě vám udělá radost, že při výběru „svítivých“ dekorací nemusíte nijak zvlášť omezovat svou fantazii. Běžně k sehnání jsou dekorace ve tvaru klasických vánočních ozdob. Možná vás také zaujmou tolik populární řetězy na stromek anebo třeba takové, jimiž ozdobíte prostor nade dveřmi, případně okna. Pořídit si můžete figurky zvířátek, sněhuláků nebo roztodivných skřítků. Na stole nebo na komodě se mohou skvěle vyjímat LED svícny, lucerny nebo miniaturní vánoční stromky. Na vchodové dveře můžete připevnit svítící adventní věnec a v obýváku si jistě najde své místo nějaký menší, zato však poutavě nasvícený betlém.

Co myslíte, vyberete si? A dáte přednost nějakým drobnostem nebo celou výzdobu pojmete ve velkolepém stylu?

Vojtěch Bartík