Hledáte v Praze novostavbu? Pak možná tušíte, že lze vaše snažení navzdory vysokým cenám označit za rozumné. A je přitom lhostejné, zda si byt hodláte pořídit pro účely vlastního bydlení nebo ho vnímáte spíše jako investici, která se vám může vracet třeba díky pronájmu. Ve světle celé řady prognóz předpovídajících další zdražování rezidenčních nemovitostí a také citelný růst činží jde zkrátka o krok správným směrem. Rádi byste zjistili, co mnohé odborníky vede k závěru, že ceny realit ještě nedosáhly svého vrcholu? A zajímá vás, jaké developerské projekty jsou v naší metropoli aktuálně k mání?

Pražské novostavby jako nedostatkové zboží

Už při letmém pohledu na pražský trh s realitami je zřejmé, že nabídka za poptávkou dosti citelně zaostává. A cenová hladina? Odpovídá aktuální situaci. Pokud se zaměříme čistě na novostavby, jsou při průměrné nabídkové ceně pohybující se okolo 120 tisíc Kč/m2 nejdražší v historii. Myslíte, že už to z hlediska kupujícího horší být nemůže? Omyl! Stačí se podívat do statistik a zjistíte, že hlavní důvod stojící za dosavadním dlouholetým zdražováním, tedy nedostatečná výstavba, stále nepominul. A co víc, přidaly se některé další vlivy. Například enormně zdražující materiály, které tlačí ceny ještě výš! Pokud jde o počet nově zahájených staveb pražských bytů, v loňském roce se číslo propadlo o celých 40 % a developeři tak mohli zájemcům nabídnout jen cca 3 200 nových bytových jednotek. Z odborných studií přitom vyplývá, že k uspokojení poptávky by jich byl třeba vybudovat přinejmenším trojnásobek. Také si kladete otázku, proč se tak neděje?

Namísto růstu přišel pokles

Nyní nehovoříme o cenách, ale o množství zahájených staveb. Přestože je dlouhodobě poddimenzovaná výstavba rezidenčních nemovitostí hlavní příčinou neustále stoupajících cen, v loňském roce se namísto navýšení budovalo ještě méně než v letech minulých. Důvod je zřejmý. Restriktivní opatření přijatá kvůli šíření viru COVID-19 zásadním způsobem omezila přeshraniční pohyb osob. Naše stavebnictví se však bez pracovních sil z Ukrajiny a dalších východních zemí rozhodně neobejde. Realizace řady developerských projektů se proto opozdila a na trh se dostalo mnohem méně bytů, než bylo v plánu. V Praze, kde je poptávka jako obvykle rekordní, je tento nedostatek obzvláště citelný. A jak i díky tomu vypadají aktuální ceny nových bytů v našem hlavním městě? Podívejte se do tabulky!

Kolik zaplatíte za novostavbu v Praze (srpen/2021)

Dispozice Cena za 1 m2 (v Kč)
1+kk 128 300
2+kk 116 900
3+kk 113 000
4+kk 116 250
5+kk 123 800

Předprodej má své výhody!

Určitě není překvapivé, že se vzhledem k enormní poptávce po bydlení celá řada developerských projektů vyprodá poměrně dlouho před svým dokončením, v tzv. předprodejích. Ať už hledáte nový byt pro sebe nebo za účelem dalšího pronájmu, který se s ohledem na předpokládaný růst činží bezpochyby vyplatí, zkuste ho koupit právě tak. Pro kupujícího může mít takový předprodej hned několik zajímavých výhod. Nejenže lze díky dřívějšímu nákupu novou nemovitost získat alespoň o něco levněji a to i z důvodu neustálého zdražování, ale zpravidla vám je také umožněno do realizace vašeho bytu trochu zasáhnout. Chcete jiné obklady v koupelně? Dobře. Rádi byste měli zásuvky na konkrétních místech? Bez problému! Chcete oddělit kuchyňský kout od obýváku? I to je možné. Podobné věci nejsou rozhodně nijak neobvyklé a díky včasnému nákupu vám developer obvykle vyjde maximálně vstříc.

Ceny mohou stoupat ještě několik let

A proč je rozumné s pořízením nového bytu v našem hlavním městě neotálet? Vysvětlení není složité. Zmínili jsme zásadní vliv výstavby na cenovou hladinu bydlení a řekli jsme si, že Praha by s ohledem na stabilně vysokou poptávku potřebovala ve srovnání se současnou situací každoročně tisíce dokončených bytů navíc. Šance, že by se zdražování rezidenčních nemovitostí zastavilo, je jinak bez rozsáhlejšího budování zcela mizivá. V tomto směru je sice jistou nadějí nový stavební zákon, který byl před nedávnem schválen sněmovnou, ale ten vstoupí v platnost až v polovině roku 2023! Do té doby budou komplikované a zdlouhavé povolovací procesy, s nimiž se naše stavebnictví dlouhodobě potýká, realizaci většího množství developerských projektů nadále brzdit.

Proč nebude bydlení levnější?

Kromě přebujelé byrokracie, kterou nelze při přípravě projektů nijak obejít, je tu také zastaralé územní plánování, již zmiňované rostoucí ceny materiálů a rovněž stoupající mzdové náklady. Nikde navíc není psáno, že bude uplatňování nového stavebního zákona v praxi bezproblémové. Kromě toho také nějaký čas potrvá, než se podaří dlouholetý „bytový deficit“ alespoň částečně vymazat. Přinejmenším do té doby na levnější střechu nad hlavou raději zapomeňte!

Rohan City, Císařská vinice či Parková čtvrť?

Už jste se rozhodli, že na nic čekat nebudete? Tak se můžete podívat na pár developerských projektů, které považujeme za zajímavé. Jejich předprodej byl už zahájen, tak raději neváhejte! Třeba si vyberete v Karlíně, kde na Rohanském ostrově vyroste na 220 prvotřídních bytů, souhrnně pojmenovaných jako Rohan City. Nebo byste raději na Smíchov? Bez problému! Poblíž parku Ladronka bude v rezidenčním projektu s názvem „Císařská vinice“ už brzy k dispozici cca 70 bytových jednotek rozmanitých dispozic. Také nic? Vyzkoušejte Žižkov! Do roku 2024 zde totiž vyroste nová „Parková čtvrť“ s více než 2 500 byty! Výběr tam bude určitě široký.

Proč dáváte přednost novému bytu před starší zástavbou? A je Praha vaší jednoznačnou volbou nebo uvažujete ještě o jiném městě?

Vojtěch Bartík