Létání je fenoménem dnešní doby a parkování u letiště Ruzyně k tomu neodmyslitelně patří. Snad už jen málokdo z obyvatel západního světa neletěl letadlem. Samozřejmě jsou tu ještě zástupci starší generace, kterých se fenomén cestování již nestihl tak naplno dotknout. Létání zkrátka patří mezi běžné způsoby dopravy osob na delší vzdálenosti. Umíte si to dnes představit jinak? Plout lodí do Ameriky? Nebo dokonce z Evropy třeba do Austrálie? Tato představa patří spíše mezi ty úsměvné. Jde hlavně o čas, který by takové cestování zabralo. Až na ten čas by mohla být cesta lodí možná velmi zábavnou a odpočinkovou. Letadlo je však považováno za bezpečný, rychlý a také pohodlný způsob cestování a také samozřejmě přepravy některého typu zboží.

Katastrofické filmy

Ty mají na strachu z létání obrovský podíl. Kdo jednou viděl některý z filmů, popisující leteckou katastrofu, mohou se mu takové situace vybavovat pokaždé, když nasedá do letadla. Pro citlivější povahy máme jednoznačné rady: Nedívejte se na filmy o leteckých katastrofách a reálné pády letadel prostě nesledujte. Článkům v novinách s touto tematikou je také lepší se vyhnout.

Důvody havárií?

Mezi nejčastější důvody leteckých katastrof patří extrémní nepřízeň počasí, závady na motoru nebo přístrojích, lidská chyba nebo nedbalost. Dalšími možnými spouštěči a původci leteckého neštěstí mohou být zvířata. Přečtěte si, jak nebezpeční mohou být pro letadlo ptáci nebo například hmyz.

Letecky znamená pohodlně

Letadlo společně s lodí znamená nejbezpečnější způsob přepravy v porovnání s tou automobilovou. Cestování letadlem znamená také opravdové pohodlí. Stačí zmínit:

  • velká a pohodlná sedadla v letadle
  • občerstvení nebo dokonce plnohodnotné teplé jídlo přímo na palubě
  • možnost sledování filmů nebo poslechu příjemné hudby
  • ochotný personál stevardů a stevardek
  • sledování polohy letadla a dalších informací na monitoru
  • alko i nealko nápoje během celého letu
  • deky pro případ nižších teplot.

Na letiště vlastním autem

Mezi další velmi pohodlné aspekty létání z naší vlasti patří také možnost parkování na letišti Ruzyně. Kdo cestuje pravidelně, jistě tuto možnost ocení dvojnásob. Vlastní auto znamená možnost se dopravit přímo k odletovému terminálu a také operativní přistavení a výhodu odjet v zápětí po návratu z letiště. V autě lze mít také připravené oblečení a obuv pro další pohodlné cestování. Stačí se jen zajímat o různé možnosti. Vždyť dnes už pracovníci nedalekých (a levnějších) parkovišť zcela bez problémů váš vůz z letiště odvezou, zaparkují a pak zase přistaví. Nebo vás z parkoviště zdarma dopraví k odletové hale vlastním vozem a samozřejmě po příletu zase  zpět.

Covid způsobil propad

To, že pandemie koronaviru způsobila na celém světě mnoho problémů, je více než jasné. Negativní vliv měla samozřejmě také na leteckou dopravu. Ta je závislá na pohybu lidí a ten byl v dobách karantén, uzávěr a lockdownů omezený velkou měrou. Kvůli omezení šíření tohoto viru, byla v jistých obdobích výrazně omezena i letecká doprava. Jak to bude s návratem letecké dopravy do jejích zaběhnutých kolejí? A co vše to může ještě ovlivnit?

Bezpečnost především

Letecká doprava je více než 60x bezpečnější, než cestování osobním automobilem. Obecně (s výjimkou let s covidovou pandemií) celosvětově každým rokem stoupá počet letů, přesto celkový počet leteckých nehod každým rokem klesá. Může za to zvyšování bezpečnostních opatření v letecké dopravě, vyšší kvalita letounů a monitorovací techniky a také obecně pokrok v letectví.

Létáte rádi letadlem? A měli jste někdy nečekané problémy s parkováním na letišti? Ruzyni nevyjímaje? Napište nám, jaký nejkurioznější nebo nejzábavnější moment jste zažili při parkování letišti nebo při cestování letadlem!

Vojtěch Bartík