Chcete-li bezpečně a rychle své nejbližší vysadit na letišti k odletu v rámci schengenského prostoru, využijte pro parkování terminál 2, který slouží přesně k tomuto účelu. Nebo snad potřebujete ustájit svého motorového miláčka v blízkosti letiště na několik dní? Ani druhá možnost není žádný problém. Stačí jen vědět, jaká stání se nachází v okolí a kolik za ně zaplatíte. Pokud ještě nemáte přehled o možnostech parkování u letiště nebo v jeho blízkosti, přečtěte si následující článek. Dozvíte se v něm, jak a kde hledat parkovací místa, než se vydáte na dovolenou.

Parkování na terminálu 2 pro rychlé odbavení

V případě, že jste dostali za úkol odvést váženého hosta, kolegu, babičku, tchýni nebo kohokoliv jiného na letiště, bude nejlepší, zvolíte-li takové parkovací místo, které se bude nacházet v blízkosti vstupu. Pakliže je vaším hostem osoba staršího věku nebo třeba někdo, kdo má určitá omezení pohybu, buďte ohleduplní a zajistěte mu co nejsnadnější a nejrychlejší cestu do letadla. K tomuto účelu slouží expresní parkoviště přímo u terminálů. Na těchto místech se můžete zdržet až 15 minut zcela zadarmo. Tato doba by měla bohatě stačit na vysazení vašich hostů a na rozloučení.

 

Jakmile časový limit přetáhnete nebo zjistíte, že před terminálem potřebujete parkovat z nějakého důvodu déle, bude se vám od 16. minuty do 30. minuty účtovat 100 Kč a dále stejná částka za každou další započatou půlhodinu. Proto je toto parkoviště výhodné použít v případech, kdy víte, že jej během několika minut opět opustíte. Rozhodně se nevyplatí nechávat zde svůj vůz, pokud budete s cestujícími čekat na letadlo nebo dokonce máte v plánu také odletět. Taková dovolená by se vám kvůli špatně zvolenému parkování mohla pěkně prodražit.

Podle čeho vybírat parkovací služby

V případě, že máte v plánu odletět na delší dovolenou a potřebujete mít poblíž letiště zaparkované své auto, pak je důležité předem pečlivě projít všechny možnosti, které se v okolí nabízejí. Rozhodně se vyvarujte rezervaci prvního místa, které uvidíte na internetu, a to bez ohledu na to, zda máte omezený rozpočet, nebo cenu moc neřešíte. Na internetu jsou v dnešní době dostupné šikovné srovnávače letištního parkingu. Zde najdete veškeré informace o vybrané lokalitě a službě. Navíc si tu rovnou můžete prohlédnout také fotografie areálu a v případě zájmu provést rezervaci. 

Zabezpečení areálu a charakter lokality

Nejdůležitějším faktorem, na základě kterého byste se měli rozhodovat při výběru parkovacího místa pro dlouhodobější využití, je jeho zabezpečení. Určitě byste se nechtěli vrátit z dovolené k vykradenému nebo rozbitému vozu. Při průzkumu parkovacích služeb a lokalit byste tak měli brát v potaz následující faktory:

  • přítomnost kamerového systému v areálu,
  • nepřetržitá fyzická ostraha,
  • kvalitní oplocení parkoviště,
  • pojištění parkoviště,
  • čistota a udržovanost místa,
  • bezpečí lokality (vyvarujte se místům, kde by se mohly vyskytovat nekalé živly).

Vzdálenost parkoviště od letiště

Pro někoho může hrát vzdálenost od terminálu zcela zásadní roli při výběru parkingu. Pokud se po příletu z dovolené nechcete plahočit přes celé město nebo dokonce až někam za něj, nabízí se možnost rezervace parkovacího stání v blízkosti letiště. Je však potřeba si uvědomit, že tato místa bývají velice drahá. Oproti tomu parking na kraji města nebo za městem nabízí velice přívětivé ceny. Pokud se bojíte, že je to pro vás moc daleko a nebudete třeba po příjezdu stíhat letadlo, není k tomu důvod. Většina těchto služeb dnes už nabízí dovoz z místa parkoviště na letiště a naopak. Stačí se jen předem dohodnout s provozovatelem na konkrétních časech, abyste vše bez problémů stíhali.

 

Tak to by byla ta nejdůležitější kritéria, podle kterých vybírat parkovací místa u letiště, chystáte-li se na delší dovolenou. Teď už víte, že je potřeba dávat si pozor na to, kde své auto necháte stát. Dočetli jste se, jaké faktory brát v potaz při hledání parkovacího místa pro dlouhodobé odstavení vašeho vozu a kde se vyplatí parkovat ve chvíli, kdy potřebujete jen někoho rychle odvézt k terminálu.

 

A kde nejraději parkujete vy? Máte nějaké oblíbené místo u letiště, se kterým jste byli vždy spokojeni, nebo raději využíváte městskou hromadnou dopravu a své auto necháváte v bezpečí vlastní garáže? Ať tak nebo tak, podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích, moc nás zajímají.

Vojtěch Bartík