Noční košile jsou bezesporu populárním oděvem každé ženy.Představují velice pohodlnou a vzdušnou variaci spacího úboru. Nejen, že jsou díky svému střihu prodyšné, jestliže však zvolíte správný materiál a obléknete noční košili s dlouhými rukávy, dobře ochladí či zahřeje celé tělo.
Kdo ocení noční košile s dlouhým rukávem?
Obecně platí, že košile na spaní ocení spíš ženy. U košil s dlouhými rukávy to platí ještě více. Nic není více než zachumlané ruce a to ihned, jakmile se za okny ochladí. Košile s dlouhým rukávem mohou být často spojovány především se staršími ženami. Ty jsou na zimu o něco náchylnější a tak není divu, že po dlouhém rukávu na spaní sáhnou i v letních měsících.
Věřte ale tomu, že opravdu každá žena preferuje teplo. Právě proto by taková spací košile neměla chybět v žádném dámském prádelníku.
Košile i pro muže?
Dnes je košile na spaní spíše záležitostí žen. Vždy tomu tak ale nebylo. Typickým nočním úborem pánů bývala dlouhá propínací košile doplněná o pohodlnou noční čepici.
I přesto je výběr nočních košil pro dámy nesrovnatelně rozsáhlejší než v případě spacích košil pro pány. Také neplatí, že móda se nočním košilím vyhýbá. Opak je však pravdou – móda je v žádném případě neopomněla. Stejně jako v případě denního oblečení, i u toho nočního si mohou nejen ženy vybrat z mnoha tvarů, délek a střihů. A samozřejmě z nepřeberného množství obrazových potisků a nápisů.Některé firmy dokonce nabízejí unisex střihy a tak si vybere každý.
Vhodné materiály
Vhodný materiál musí obzvláště v případě nočních košil s dlouhým rukávem pěkně zahřát, ale také být prodyšný a dobře odvádět vlhkost. Za nejvhodnější materiály jsou proto považováni ty přírodní. Správný materiál noční košile bývá velmi důležitým faktorem klidného a nerušeného spánku a pohodlí. Hlavní složkou by měla být bavlna, která je pro pokožku přímo ideální. Zahřeje, dobře absorbuje pot a je zvdušná. Další složku pak mohou tvořit umělé materiály. Ty dle svého charakteru dodávají nočním košilím pružnost, barevnost či průhlednost. Především se umělé materiály používají pro případ krajek či ramínek a podobných designových doplňků nočních košil.
Různorodost střihů
I noční košile podléhají módním vlnám v oblasti oblékání. Díky tomu si dnes můžeme vybírat z různorodé nabídky. Klasická verze košile má dle vzoru pánských košil u krku límeček s knoflíčky buď u krku nebo od shora až dolu. . Sahají minimálně ke kolenům, popřípadě níže a rukávy mají vždy dlouhé. Označení pyžamový kabátek je používáno pro noční košile určené pánům. Ty jsou vždy propínací, s knoflíčky po celé délce, u krku s límečkem a obvykle doplněny páskem. Sahají zpravidla alespoň do půlky stehen.
Výhradně pro ženy jsou určeny košilkové modely. Jsou většinou držena ramínky. Tyto košilky jsou velmi bohaté na střihy, barvy, krajky i délky. Velmi oblíbeným střihem dnešní doby se zdá být takzvané maxitriko. To se vyznačuje jednoduchou rovnou linií. Nemá límeček a délka je víceméně preferencí kupujícího.
Noční košile v historii
Nejdříve se košilky nosily pod každodenním oblečením. Člověk tak přišel domů, svlékl si vrchní vrstvu a v té spodní se uložil do postele. V těchto časech byly dámské košilky delší než ty pánské.
První zmínka o košilkách se ve spojení s evropskou historií objevuje na přelomu 14.a 15. století. Tou dobou byly košile na spaní výsadou bohatých.
Než se začalo objevovat dnes hojně používané pyžamo, nosili noční košilky všichni. Ženy, muži i děti. První užívání pyžama pro pány je datováno koncem 19.století. Pyžama určená dámám se dokonce začala nosit a vyrábět až po konci druhé světové války.
Jakou variantu zvolíte vy? Podělte se s námi o váš oblíbenou verzi spacího oděvu.