Proč si společně se psem pořizovat psí záchod? Přece proto, aby odpadl majiteli stres, že svého čtyřnohého mazlíčka nedostane včas ven, aby se mohl vyprázdnit. To je totiž častý argument lidí, kteří touží po společnosti psího kamaráda, ale kvůli bydlení v sedmém patře nebo pracovnímu vytížení si toto zpříjemnění života odepírají. 

Určitě jste už mnohokrát slyšeli věty typu: “Já bych psa chtěl. Ale do paneláku?” nebo “Pes je luxus pro důchodce. Ti na něj mají dostatek času.” Tyto výmluvy jsou liché, protože pramení z neznalosti. Dospělý pes je velmi loajální společník a vydrží trpělivě čekat, až na něj jeho majitel bude mít čas, neuvěřitelně dlouho. Jediné, co mu v tom brání, jsou fyziologické procesy v jeho těle. Bude- li mít k dispozici psí záchod, je celý problém hravě vyřešen.

Co dokáže kousek falešné trávy

Psí záchod je vlastně plastová nádobka pokrytá víkem ze syntetické trávy, aby psovi simulovala venkovní prostředí. Výhodou tohoto nočníku je mobilita, snadná manipulace a čištění, přičemž výrobci počítají i s průběžným odstraňováním zápachu. Standardně se prodávají psí toalety pro menší a středně velké pejsky (potažmo zvířata, psí záchod můžete zakoupit i kočce, pod podmínkou, že se nebude muset s nikým dělit). Sehnat v případě potřeby alternativu pro psa velkého ale není problém. Jakmile se pes s toaletou ztotožní, moč najdete pod víkem a tuhé exkrementy na něm, celý byt bude jinak “bez ztráty kytičky”.

Učit se, učit se, učit se

Jak pejska naučit vyprazdňovat se “doma”? Zkušený chovatel ví, že zvířata jsou svým způsobem čistotnější než lidi a že s něčím takovým budou mít problém. Na druhou stranu ale také ví, že psa je možné naučit cokoliv. Stejně jako u učení věcí, které má váš pes dělat venku, musíte být důslední a odměňovat požadované chování. Dospělý pes se bude zpočátku sice zdráhat, ale hodně mu pomůže stelivo s trávou, která j epro psa přirozeným substrátem. 

V případě záchodu pro štěně je to celkem jednoduché a analogické s učením se čůrat na podložku – to znamená, že psí miminko dáme na záchod pokaždé, když se mu bude chtít čůrat – po jídle, spánku či hře – a odměníme ho po každém úspěchu. Po chvíli, když začne samo chodit na záchod, pokračujeme v odměňování. Návyk na psí toaletu pochopitelně neznamená zákaz vyprazdňování venku. Bude jenom přirozené, pokud bude váš pes stále raději chodit ven – ale v případě nouze bude vědět, že toaleta je k tomu tím nejvhodnějším místem.

Konečně konec loužičkám

Noční můra každého majitele – loužičky a ještě něco horšího všude na podlaze – se zakoupením psího záchodu zmizí. Výrazně se usnadní práci se štěnětem a záchod se stane velmi užitečným pomocníkem v těchto dalších situacích:

  • Je – li majitel permanentně pracovně vytížený a nestíhá se dostavit k venčení včas.
  • Chce-li se majitel výjimečně zdržet déle mimo domov nebo ho něco nečekaného zdrží.
  • Pejsek je starý nebo nemocný a je rád, že má toaletu blízko a nemusí chodit až ven.
  • Pes často cestuje a účastní se výstav, kde na na venčení není čas ani prostor. 

Pohyb nenahradí nic vám ani jemu 

Je však třeba mít na paměti, že každý pes – i ten největší milovník gaučů – potřebuje procházku. Ke správnému vývoji potřebuje kontakt s ostatními psy, pachy, podněty a venkovní pohyb. Pokud z nějakého důvodu nemůžeme nějakou dobu pejska venčit, vyplatí se hledat podporu u sousedů, rodiny nebo třeba dobrovolníků z útulku. Nechodit na procházky může psa velmi znechutit – v extrémních případech může vést k depresím a nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu může vést k obezitě a problémům s chováním z nudy.

Kolikrát denně musíte chodit se psem ven? Neobtěžuje vás to někdy?

Vojtěch Bartík