Šátek na nošení dětí (neplést s dětským šátkem) není jen módní ale hlavně praktickou záležitostí. Pokud budete chtít, tak dokonce dokáže  plnohodnotně nahradit kočárek.  Záleží jen vás a vašich aktivitách. S ním jdou totiž mnohé věci dělat mnohem jednodušeji. A jaké jsou ty hlavní důvody, proč si šátek také pořídit?

Se šátkem na nošení dětí odpadají problémy s usínáním

Některé věci jdou se šátkem lépe. Třeba obávané uspávání dětí. Proč?

  • Miminko je velmi těsně u rodiče. Cítí se tak mnohem bezpečněji než v samotné postýlce. 
  • Máte-li neklidné dítě, které má problémy s usínáním, oceníte i to, že miminko nemusíte pracně nosit na rukou. 
  • Díky tomu vás přestane stresovat, že usnutí občas vašemu děťátku nějakou dobu trvá. Získáte klid a zklidní se i miminko. Jste-li milovníkem pohybu nebo dobré hudby či knih, můžete se při jeho uspávání procházet po bytě i zahradě, něco málo uklidit nebo si při pohybu poslechnout svoji oblíbenou hudbu či audioknihu.

Takto nemusíte uspávat jen miminka. I kojenci a batolata, která nemohou usnout, tento způsob uspávání milují. A vy zase oceníte  to, že je nemusíte mít na rukou nebo u nich nehybně po nějakou dobu ležet. A prozkoumáte-li si internet, zcela jistě objevíte  další tipy, které vašemu potomku usnadní usínání?

Budete mít volné ruce. To oceníte v městské hromadné dopravě i doma 

Možná se vám to nezdá, ale když si uvolníte ruce, tak se mnoho věcí hned zjednoduší. Lépe se vám bude věnovat staršímu sourozenci, venčit psa nebo obstarávat domácnost. Také budete moci vyrazit na mnohem dobrodružnější výpravy do přírody, než které si můžete dovolit s kočárkem. I praktické nákupy či cestování městskou hromadnou dopravou bude o dost snazší. Nemusíte řešit schody ani to, jak se do autobusu či tramvaje dostanete. Popřípadě zda je v autobusu pro kočárek ještě místo. 

Nošení má příznivý vliv na psychiku dítěte i matky 

Blízkost je důležitá. Při kontaktu maminky s jejím miminkem se totiž vylučuje hormon oxytocin neboli hormon lásky. Ten navozuje pocit důvěry, zamilovanosti a dokonce probouzí rodičovské instinkty. A to je pro rodiče i miminko důležité. Všichni zúčastnění prochází velkou změnou jejich života. 

Nošení v šátku: 

  • Pomáhá navázat blízký vztah matky a dítěte.
  • Může být prevencí poporodní deprese a laktační psychózy.
  • Nošené dítě má mnohem více impulzů.

Správný úvaz pomůže dobrému postavení kyčlí 

Pokud zvolíte dobré postavení v šátku, pomůžete svému miminku ke správnému vývoji jeho kyčlí. Důležité je, aby byly nožičky pokrčené a lehce roztažené, zadeček by měl být níže než kolínka. Prostě by se mělo dosáhnout podobné pozice jakou mělo ještě u maminky v bříšku. Krom toho tím podporujete lepší trávení a zážívání.

Šátek na nošení dětí není jen velká šála, do které dítě zabalíte 

Možná jste to už s nošením zkoušeli a nevyšlo to, tak jak má. Třeba je to proto, že jste zvolili špatný šátek. Na jeho volbě totiž záleží. Pokud vezmete velký šál či šátek ze skříně, tak děláte chybu. Šátky na nošení dětí bývají speciálně tkané, aby udržely váhu dítěte a dobře se vázaly. Stejně tak dopadnete, pokud zvolíte podezřele levný šátek. V těchto případech se většinou jedná o krásný, ovšem pořád jen obšitý pruh látky či plátna, jenž nemá s klasickým šátkem na nošení dětí nic společného.   

Co je důležité vzít do úvahy:

  • Nosnost šátku – jiná nosnost je potřeba pro miminko, jiná pro batole. Pokud zvolíte nevhodný šátek, nebude to pro nikoho příjemné. 
  • Vhodnost oblečení – je důležité zvolit dobrou skladbu oblečení. Jak v zimě, tak i v létě. Ve vysokých teplotách je lepší zůstat doma. 
  • Správný úvaz – je lepší se vždycky poradit s někým zkušeným. Pokud šátek uvážete dobře, bude to svědčit vám i vašemu nošenci.
  • Nikdy nenoste miminko ani kojence směrem ven. Množství vjemů a impulzů je pro něj velmi namáhavé a pozice není vhodná ani pro zdravý vývoj páteře.  

Jaká otázka ohledně vašeho dítěte vás nejvíce rozčiluje?

Vojtěch Bartík