Výbava do postýlky a kočárku, ale i kojenecké oblečení a hračky – to všechno může při správné údržbě vydržet i pro případné budoucí sourozence funkční a krásné.

Jak ale taková péče v praxi vypadá? Jak často a čím věcičky pro miminko čistit nebo prát? Máme pro vás pár tipů!

PŘEDMĚTY PRO KRMENÍ KOJENCŮ

Správné mytí a dezinfekce kojeneckých potřeb, jako jsou láhve a součásti odsávačky, je zásadní pro zdravé a bezpečné krmení. Dudlíky, uzávěry, kroužky, ventily, části odsávačky atd. kdo by řekl, že toho existuje tolik! Dobrá zpráva – k jejich dobrému vyčištění nepotřebujete žádné zvláštní dezinfekční prostředky.

 

  • Většinu předmětů, které při krmení používáte, stačí umýt pod proudem tekoucí vody s pomocí kartáče, který používáte pouze na mytí věcí pro miminko. Pak je sterilizujte v hrnci s vařící vodou. K mytí či dezinfekci lahví a odsávaček můžete použít i myčku na nádobí, pokud to na jejich obalu není vysloveně zakázáno.

 

  • Nejlepší je tyto předměty důkladně vyčistit po každém použití. U malých dětí do tří měsíců, předčasně narozených nebo těch s oslabeným imunitním systémem doporučujeme je také denně dezinfikovat.

 

LÁTKOVÉ DOPLŇKY A PŘÍSLUŠENSTVÍ

Větší předměty jako hopsadlo nebo autosedačku můžete očistit vodou a mýdlem. Pro prvotní odstranění nečistot fungují skvěle vlhčené ubrousky. Vsadíme se, že ty budete mít vždycky po ruce!

 

Drobnější látkové předměty a lůžkoviny můžete prát v pračce dle instrukcí uvedené na štítku výrobku. Vyzkoušet můžete také následující doporučení:

 

  • U všech výrobků, které mají nějakou vnitřní výplň (molitan, polštářky u hnízdeček a mantinelů) nejprve tyto výplň vyjměte.
  • Prát můžete i při nižších teplotách. Pro čistou zavinovačku, fusak nebo mantinel do postýlky stačí i 30 °C! Výjimkou jsou látkové pleny a bryndáčky, ty perte min. na 60 °C.
  • Zvolte program šetrnějšího ždímání, max. 800 otáček.
  • Pokud to je možné, výrobky perte naruby. Jsou-li opatřeny zipem, před vložením do pračky je zapněte, ať předejdete jejich poškození.
  • Věci pro vaše miminko perte samostatně.
  • Umožňuje to vaše pračka, přidejte jedno kolo máchání navíc. Budete tak mít jistotu, že na látce po vyprání nebudou žádné zbytky prášku.
  • Používejte prací prostředky určené pro děti, ideálně bez parfemace.
  • Naopak se obloukem vyhněte aviváži a bělidlu.
  • Nechte textil ať sám proschne, nikdy ho nesušte v sušičce.
  • Žehlete pouze bavlnu, ostatní tkaniny (např. Minky) byste mohli zničit.

 

PLASTOVÉ PŘEDMĚTY, HRAČKY NEBO DĚTSKÝ NÁBYTEK

Při čištění hraček, hopsadel, přebalovacích pultů apod. si vystačíte s obyčejnou mýdlovou vodou. Pro extra dávku čistoty přidejte po vyčištění dezinfekční sprej nebo roztok a nechte jej uschnout na vzduchu. Dobře při tom místnost vyvětrejte.

 

Dudlíky a kousátka je třeba čistit často. Obzvlášť pak dudlíky. Ty byste měli dezinfikovat denně alespoň u kojenců mladších 6 měsíců. Jde totiž o předměty, které si miminko vkládá do úst, a na kterých by se tak mohlo svést obrovské množství bakterií.

 

Zvláštní kategorií jsou pak hračky do koupelny. I ty mají děti tendenci strkat si do úst. Z hraček, které mají na dně otvor (typicky gumové kačenky) pravidelně vymačkávejte vodu. Umyjte je vodou a mýdlem a uložte na suché čisté místo třeba do síťovaného sáčku, aby dobře uschly. Pozor na usazování vodního kamene a vzniku plísně na jejich povrchu. Takové hračky radši vyhoďte.

Máte nějaké „babské rady“, jak se o výbavičky postarat? Podělte se o ně s námi!

Vojtěch Bartík