Pokud se alespoň trochu zajímáte o svět módy nebo sportu (ideálně obě varianty), pak možná víte o sporu, který vedla americká basketbalová federace NBA s legendárním hráčem Michaelem Jordanem. V této souvislosti se naskýtá jedna otázka. A sice, kdo koho to vlastně tenkrát proslavil? Michael Jordan tenisky Nike nebo společnost Nike Michaela Jordana? V některých případech není důležitá cesta, ale její cíl. 

 • Příběh tenisek Nike a nejslavnějšího basketbalisty je opravdu zajímavý a nevšední. 
 • Je o odvaze a odhodlání. 

K celé události došlo roku 1984. Michael Jordan a jeho tým měli našlápnuto k velkému úspěchu. Jenže se vyskytl malý problém. Vedení NBA Jordanovi, kvůli přísným normám, zakázalo nosit tenisky Nike Air Jordan. Důvodem byla nevhodná barva. Proto musel slavný basketbalista (nebo spíše společnost Nike) každý zápas zaplatit pokutu 5000 USD. 

 • Pokud bychom se dnes zeptali jedné či druhé strany, jestli to stálo za to riziko, pak by jistě odpověď zněla – Ano, stálo to za to. 
 • Prostě to stojí za to, chodit po světě v botách značky Nike, botách s historií.

Sportovní boty a společenský oblek? Proč ne

Od doby, kdy Michael Jordan bodoval v botách Nike v nejvyšší soutěži NBA, uplynula celá řada let. Boty Nike ale nezůstaly stát na místě. Prošly si dlouhým vývojem a mnoha různými podobami. Klasikou a zároveň trendem, který má trvalé místo ve světě módy i sportu, jsou pánské tenisové boty Nike Air Force 1 Mid / kotníkové. Přesto, že byly kotníčkové tenisky Nike původně určeny pro sportovní účely, postupem času se staly běžnou součástí pánských šatníků (nebo spíše botníků). Módní trendy (a jejich posuzovatelé) jsou  v mnoha případech velice přísné, a tak byly nejprve tyto sportovní boty „povolené“ pouze ke sportovnímu oblečení nebo s takzvanému streetwear stylu. Před značkou Nike ale rezignovala i zmíněná paní Móda a v současné době je možné nosit tenisky Nike prakticky ke každému stylu oblečení. Je to také dáno tím, že boty Nike dostávají stále novou podobu a variant je celá řada. 

 • Odvážnější muži sladili své Nike Air Force 1 Mid dokonce s méně formálním společenským oblekem. 
 • Tento kontrast působí velice zajímavě a stylově.

Jedna malá „vychytávka“ pro zvýšení efektu

Podle jakých parametrů vybírat barvu kotníkových tenisek Nike? K dispozici jsou tři základní verze. 

 1. Nike Air Force 1 Mid ´07 Flax – hnědé
 2. Nike Air Force 1 Mid ´07 White – bílé 
 3. Nike Air Force 1 Mid ´07 Black – černé 

Výběr můžete tedy podřídit podle sympatií. Zvýšit eleganci a styl mohou pánové  malým, ale důležitým detailem. 

 • S barvou bot by měla ladit jedna součást celého outfitu. 
 • Například barva košile nebo třeba jen pásku kalhot.

Masivní boty Nike Air Force + džínová sukně = dokonalé spojení

Kotníčkovým botám Nike se nemusejí vyhýbat ani ženy. Boty sice působí trochu masivním dojmem, ale právě tento fakt skvěle podtrhne ženskost jejich majitelky. U žen vedou v oblibě klasické bílé tenisky. Co tedy k bílým teniskám Nike Air Force? Například džínovou minisukni, bílou halenku a jasně červenou bundu s límečkem (stojáčkem). 

 • Kalhoty se doporučují spíše volné a splývavé. 
 • Jejich délka ale může končit už v polovině lýtek.

Boty, které lámou rekordy

Sportovní boty Nike Air Force překonaly celou řadu rekordů. A to nejen v počtu prodaných párů. Dalším úspěchem je více než 2500 různých typů a druhů. Jeden světový rekord ale pravděpodobně žádná jiná sportovní bota nepřekoná. Boty Nike, které nosil legendární Michael Jordan, a které byly trnem v oku asociaci NBA, se v nedávné době vydražily v přepočtu za neuvěřitelných 14 milionů korun. 

 • A to by mohla být odpověď na otázku – Kdo koho vlastně proslavil? 
 • Boty Nike Michaela Jordana, nebo tomu bylo naopak?

                                      Znáte odpověď? Napište nám a podělte se s námi o svůj názor.

Vojtěch Bartík