Nepochybně jste hodně přemýšleli o postýlce, kterou koupíte pro svůj uzlíček radosti. Snad ještě důležitější je ale vybrat kvalitní a pohodlnou dětskou matraci do postýlky, na kterou ho položíte. Děti spí až 17 hodin denně a stráví tak spoustu času v těsné blízkosti materiálů a vláken, které ji tvoří. Proto by měly být komfortní a opravdu bezpečné ve všech směrech. Abychom vám pomohli, nabízíme průvodce, jak najít perfektní matraci do postýlky. Poradíme na co se zaměřit a čemu se naopak raději vyhnout.

5 nejdůležitějších parametrů, které je třeba zohlednit

Klíčové by pro vás měly být ty aspekty, které garantují maximálně hygienické prostředí, podmínky pro správný vývoj dítěte a samozřejmě bezpečnost. Jsou následující:

 

  • Správný stupeň tvrdosti
  • Dostatečná prodyšnost
  • Minimální výška
  • Přesná velikost
  • Vhodné materiály

 

Jak tvrdou matraci dítěti pořídit?

Příliš měkká matrace se pro děti nedoporučuje. Nedokáže totiž poskytnout dostatečnou oporu jejich ještě se vyvíjející páteři a kostem. V prvním roce života mohou bez obav spát na středně tvrdé matraci o stupni H3. Ideální jsou modely obsahující desku z kokosových vláken, která kromě své pevnosti vyniká i výbornými hypoalergeními vlastnosti. Starší děti mohou spát na matracích o něco měkčích. Přeci jen odrostlejší už na posteli začínají více řádit a častěji se během spánku přetáčí. Přesto by matrace neměla být extrémně měkká. Ideálním řešením může být nákup oboustranného modelu, který dva stupně tvrdosti kombinuje. Jakmile dítě odroste, jednoduše matraci otočíte a můžete pokračovat v jejím používaní.

 

Chtějte matraci, která dýchá

Volné proudění vzduchu je nesmírně důležité nejen pro pohodlí vašeho miminka, ale také pro jeho zdraví. Zabraňuje hromadění tepla a reguluje tělesnou teplotu dítěte. Předchází jeho nadměrnému pocení, čím udržuje matraci suchou. Suchá a dobře odvětrávaná matrace pak je tou nejlepší prevencí pro množení bakterií a parazitů.

 

Jak vysoká by matrace měla být?

Ideálně by se její výška měla pohybovat okolo 10 cm. Jako hraniční hodnoty bývají udávány 6 cm coby minimum a 14 jakožto maximum. Matrace by z tohoto rozmezí opravdu neměla vybočovat, mnohem tenčí modely by byly nepohodlné a nevhodné vzhledem ke zdravému vývoji dítěte. Příliš vysoké zase děti vzhledem ke své nízké váze nedokáží dostatečně stlačit.

 

Správná velikost pomůže předcházet úrazům

Říkáte si, že na centimetru sem tam nezáleží? Velký omyl! Matrace musí pasovat do postýlky naprosto přesně. I malé mezery mohou za pořádné průšvihy. Dětské ručičky a nohy jsou velmi drobné a mohou zůstat zaklíněné i v těch nejmenších škvírkách. V panice si pak děťátko může končetiny nebo prstíky ošklivě zkroutit a zranit se.

 

Nejlepší materiály? Ty přírodní!

Přestože pěnové matrace jsou dodnes nejprodávanějším a považovány za luxusní, pořídit je do dětské postýlky není dobrý nápad! Mohou uvolňovat chemikálie, které jsou pro děti velmi nebezpečné. Namísto toho vsaďte třeba na kokosová vlákna, dutá vlákna nebo přírodní latex. Jsou hypoalergení; roztočům, plísním a bakteriím dávají minimální šanci se v nich udržet. Přírodní materiály preferujte i co se týče potahu matrace. Měly by být odolné se snadnou údržbou. Oblíbené jsou ty s aloe vera, bambusem nebo tencelem. Hledáte luxus? Pak vyzkoušejte potahy s přídavkem kašmírové vlny! Nikdy není od věci si ověřit, zda použité materiály mají Oeko-tex standard 100 atestaci.

Správná matrace je významným, nicméně ne jediným předpokladem zdravého spánku. Věnujte zvýšenou pozornost její čistotě. S tím vám může pomoci přídavný kvalitní chránič, který lze snadno sundat a vyprat. Nikdy nepoužívejte matrace z druhé ruky. Nevíte, čím si prošly, a mohly by se bakteriemi jen hemžit.

Podle čeho matraci pro děti vybíráte? Jak moc je pro vás rozhodující cena?

Vojtěch Bartík